• Jacksonville, FBC 2015 Pastors Conf_A
  • BSCNC - Summer Missions_A
  • Campbell Univ. Divinity School_A
  • CP Challenge #2_A
Committee on Nominations Report
September 27 2013 by BSC

The Committee on Nominations is charged with the task of receiving and reviewing the numerous recommendations provided by North Carolina Baptists for service on the Board of Directors and committees of the Convention as well as the boards of the institutions and agencies of the Convention.  The committee begins its work with the recommendations sent by North Carolina Baptists and only when exhausted, or in the event too few recommendations have been received for a specific place of service, the committee seeks to find candidates who meet the qualifications for service as outlined in the Convention bylaws.
 
The full report from the Committee on Nominations can be found on the BSCNC’s Annual Meeting website, in the edition of the Biblical Recorder dated September 28, 2013, on the Biblical Recorder website, and in the Book of Reports provided to each messenger who completes their registration at the Annual Meeting.
On behalf of the committee members listed below, I want to thank each North Carolina Baptist who completed and submitted a recommendation. It is not too early to begin thinking about those individuals whom you wish to recommend for consideration by the 2014 Committee on Nominations.  Please continue to submit your recommendations, as your input is essential to the committee’s work and the ongoing effectiveness of the missions and ministries of the Baptist State Convention of North Carolina.
Charles Martin, Chair

09-27-13comnom-1.jpg

2013 Committee on Nominations Members

David Blackburn, Jefferson; Joe Cappar, Jacksonville; Shelton Daniel, Rocky Mount; Ellen Day, Greensboro; Shawn Dobbs, Winston-Salem; Faye Edwards, Beulaville; Elizabeth Faw, Staley; Duane Kuykendall, Hickory; Brian Langley, Kure Beach; Charles Martin, Winston-Salem; Ricky Mason, Maggie Valley; Cameron McGill, Dublin; Boyce Porter, Camden; Marc Sanders, Bear Creek; Bill Saylor, Charlotte; Shannon Scott, Raleigh; Sharon Smith, Fayetteville; Aaron Wallace, Wendell.

 
The Committee on Nominations report follows the Baptist State Convention of North Carolina’s (BSCNC) bylaws directive to “nominate persons for election by the Convention to the committees listed in Article I.C.1 (b) – (d) of these Bylaws, such other committees as may be assigned to it, the chair of such Convention committees, the boards of trustees and directors of all institutions and agencies of the Convention, the Board, and such other nominations as may be delegated to the committee by the Convention.” 
 
Among other considerations for nominees, the bylaws state “It is desirable that at least twenty-five percent (25%) of members nominated to all committees of the Convention, the Board, the boards of trustees and directors of the Convention’s institutions and agencies shall come from churches with a membership under four hundred (400).” This is indicated in the Committee’s report by (O) for 400 and over and by (U) for under 400 in church membership.
 
The bylaws further direct that, “The Committee on Nominations shall include in its report at a minimum the name, church, home town, association, occupation, and sex of each nominee, the name of the committee or board on which the nominee is to serve together with such summary information as will make clear to this Convention the diversity and breadth of representation provided by the slates of nominees.”

 
Board of Directors, Baptist State Convention of North Carolina

Region 1 – No vacancies.
Region 2 – No vacancies.
Region 3 – LeRoy Burke, Zion Hill (U), Lumberton, Robeson, minister, male; Chris Carroll, Elizabethtown (O), Elizabethtown, Bladen, minister, male; Tiffany McGill, Dublin First (O), White Lake, Bladen, lay person, female; Michael K. Moore, Kure Beach First (U), Kure Beach, Wilmington, minister, male; Ruth D. Murray, Southside (U), Wilmington, Wilmington, lay person, female.
Region 4 – Donald Cashwell, Creedmoor Road (U), Raleigh, Raleigh, minister, male; Edward Rose, Central, Wendell (O), Wendell, Raleigh, minister, male.
Region 5 – David Duarte, Iglesia Internacional (U), Greensboro, Piedmont, minister, male.
Region 6 – Herman W. (Buddy) Pigg Jr., (2016 unexpired term of Terry Casino), Mount Harmony (O), Monroe, Union, minister, male.
Region 7 – Vernon Eller, (2014 unexpired term of Matthew Grindstaff), Union (U), Ferguson, Three Forks, minister, male; Toby Oliver, Brushy Fork (U), Boone, Three Forks, minister, male; Debra Smith, (2014 unexpired term of Delores Greer), Dudley Shoals (O), Hickory, Caldwell, lay person, female.
Region 8  Donald Cline, Mount Anderson (O), Lincolnton, South Fork, minister, male; John Compton, (2014 unexpired term of Kevin Purcell), Mountain View (O), Newton, Catawba Valley, minister, male; Danny Emory, (2015 unexpired term of Billy Shaw), Hopewell (O), Morganton, Catawba River, minister, male; Garry Morrison, Iglesia Bautista Betel (U), Hildebran, Catawba Valley, minister, male; Phillip Oakley, Calvary, Morganton (U), Morganton, Catawba River, minister, male; Donald Warren, (2015 unexpired term of Scott Hardin), Parkwood (O), Gastonia, Greater Gaston, lay person, male.
Region 9 – David Spray, Pisgah Forest (O), Etowah, Transylvania, minister, male; Howard (Cloyes) Starnes, (2014 unexpired term of Danny Hedgepeth), Encouraging Word (U), Waynesville, Haywood, minister, male.
Region 10 – Mitchell Shields, Little Brasstown (O), Murphy, Truett, minister, male.


Baptist Children’s Homes of North Carolina

William Lewis Boddie, Rocky Mount First (O), Rocky Mount, North Roanoke, lay person, male; Michael D. Bowers, (2014 unexpired term of Tannis Nelson), Rich Fork (O), Lexington, Liberty, minister, male; Bobby Boyd, Woodlawn (O), Conover, Catawba Valley, lay person, male; Betty Greene, Mt. Vernon (O), Boone, Three Forks, lay person, female; John F. Lee, Wilson First (O), Nashville, South Roanoke, lay person, male; Lyndell Pate, Rockwell First (O), Rockwell, Rowan, lay person, male; Marian Phillips, Oakley (U), Siler City, Sandy Creek, lay person, female; Eric Vernon, Sanford First (O), Sanford, Sandy Creek, lay person, male; Sterling Wall, Lexington First (O), Lexington, Liberty, lay person, male; Jay Westmoreland, Charlotte First (O), Fort Mill, Metrolina, lay person, male.


Biblical Recorder

Kelli Benfield, Calvary, Winston-Salem (O), Winston-Salem, Pilot Mountain, lay person, female; Chester Jones, (2016 unexpired term of Ed Trull), Peachtree Memorial (O), Murphy, Truett, minister, male; Charles Love III, (2014 unexpired term of James “J.C.” Bradley), Pine Valley (O), Wilmington, Wilmington, minister, male; Lee Pigg, Hopewell (O), Monroe, Union, minister, male; Michael Smith, Fruitland (O), Hendersonville, Carolina, minister, male; Ed Yount, Woodlawn (O), Conover, Catawba Valley, minister, male.


North Carolina Baptist Foundation

Jack Cooper, Corinth (O), Elizabeth City, Chowan, lay person, male; Dale Fisher, Mt. Zion (O), Hudson, Caldwell, minister, male; Mary Lucille (Molly) Foy, Carmel (O), Charlotte, Metrolina, lay person, female; Harvey Montague, Macedonia (O), Raleigh, Raleigh, lay person, male; Jerome W. (Jerry) Rodgers Jr., Hickory First (O), Denver, Catawba Valley, minister, male.


North Carolina Baptist Hospital

Carol Polk, Ardmore (O), Winston-Salem, Pilot Mountain, lay person, female*; William C. Warden Jr., Wilkesboro (O), Wilkesboro, Brushy Mountain, lay person, male; Sheree Watson, First Hickory (O), Hickory, Catawba Valley, lay person, female.
*Elected to three-year term as part of the realignment of the Board of Trustees for North Carolina Baptist Hospital


Committee on Convention Meetings

Paul Arnold, Olive Chapel (O), Apex, Raleigh, minister, male; David Ethridge, Fairview (O), Raleigh, Raleigh, lay person, male; Scott Faw, Moon’s Chapel (U), Staley, Sandy Creek, minister, male; Josh Greene, Green Meadows (U), Mocksville, Pilot Mountain, minister, male; Gloria Ann South, New Friendship (O), Lexington, Liberty, lay person, female; Luis Tejera, Hickory Grove Baptist Church Latin Campus (O), Charlotte, Metrolina, minister, male; Joel Stephens, Chair, Westfield (O), Westfield, Surry, minister, male.


Committee on Resolutions and Memorials

Robert O. Lyerly Jr., Charlotte First (O), Indian Trail, Metrolina, lay person, male; Phillips L. McRae, Troy First (U), Troy, Montgomery, minister, male; Allen Williams, Salem, Whitakers (U), Whitakers, North Roanoke, minister, male; Jeffery Broadwell, Chair, Long Branch (O), Lumberton, Robeson, minister, male.


Historical Committee

Robbie Gibson, East Sanford (U), Sanford, Sandy Creek, minister, male; Weeks Parker, Snyder Memorial (O), Fayetteville, New South River, lay person, male; Richard Price, Elm Grove (U), Rocky Mount, North Roanoke, minister, male; Rick Rogers, Roanoke (U), Roanoke Rapids, North Roanoke, minister, male; Todd Parker, Chair, Edgewood (U), Winston-Salem, Pilot Mountain, lay person, male.
9/27/2013 12:24:43 PM by BSC | with 0 comments
Filed under: BSC




Comments
Blog post currently doesn't have any comments.
Leave comment Subscribe



 Security code
  • BR Digital January 2013 (Space C)
  • BR Twitter/Facebook AD - Space C
  • Pastor Care Line - C