×
SBC’s Committee on Nominations named
Baptist Press
June 21, 2011
4 MIN READ TIME

SBC’s Committee on Nominations named

SBC’s Committee on Nominations named
Baptist Press
June 21, 2011

PHOENIX —

Seventy Southern Baptists from 35 state Baptist conventions have been named to

serve on the 2011-12 SBC Committee on

Nominations.

The Committee on Nominations will nominate people to serve on the SBC’s

boards, commissions and committees. They will present their report to the 2012 SBC

annual meeting in New Orleans.

The committee, announced during the June 14-15 SBC

annual meeting in Phoenix, is made

up of two people from each state convention, with at least one layperson.

An asterisk denotes the committee member is a layperson. All others are church

vocational workers.

Jack Fallaw, a layperson at First

Baptist Church

in Charlotte, Chad

Hood, associate pastor of Bay Leaf Baptist Church in Raleigh,

will be the North Carolina

representatives.

Other states:

ALABAMA — *Ed Lawley, The Baptist

Church at McAdory, McCalla; Michael

G. HolcombIron, City Baptist Anniston.

ALASKA — *Kenneth Ishmael, First

Baptist, Palmer; Edward C. Gregory, First

Baptist, Anchorage.

ARIZONA — *Gloria Stakemiller, North

Phoenix Baptist, Phoenix;

*Kay Harms, First Baptistm Sierra Vista.

ARKANSAS — *Grant Rackley, First

Baptist, Van Buren; Jeff Crawford, Grand

Avenue Baptist, Fort Smith.

CALIFORNIA — *David Rutledge,

Trinity Baptist, Livermore; Dale Garland, Hemet

Valley Baptist, Hemet.

COLORADO — *Charles Green,

Monument Baptist, Grand Junction;

David A. Tomme, First Southern Baptist, Colorado Springs.

DISTRICT OF COLUMBIA — *Papu

Sandhu, Capitol Hill Baptist, Washington, D.C.;

*Paul Miller, Capitol Hill Baptist, Washington,

D.C.

FLORIDA — *Larry Carr, Idlewild

Baptist, Lutz; Craig Conner, First Baptist, Panama

City.

GEORGIA —

*Randall Steele, Oakwood Baptist, Chickamauga;

Ben Smith, First Baptist, Adel.

HAWAII — *Steven

Knight, Lahaina Baptist, Lahaina; *Donald Sprinkle, Lahaina Baptist, Lahaina.

ILLINOIS — *Mark Shipley, Roland

Manor Baptist, Washington; Adron Robinson, Hillcrest Baptist, Country Club

Hills.

INDIANA — *Dave Leffler, Harrison

Hills Baptist, Lanesville; Roger Kinion, Calvary

Baptist, Greenfield.

KANSAS/NEBRASKA — *Tom Madison, Immanuel Baptist, Wichita,

Kan.; Mike Bronson, West

Haven Baptist, Tonganoxie,

Kan.

KENTUCKY — *J. Dudley Reaves, Bethlehem

Baptist, Louisville; James Hill, Salem

Baptist, Shelbyville.

LOUISIANA — *Robert H. Gatti Jr.,

First Baptist, Bossier

City; Waylon Bailey, chair, First

Baptist, Covington.

MARYLAND/DELAWARE — *Gregory Keith Corrick, Leonardtown Baptist, Leonardtown,

Md.; Steve

Fehrman, Southern Calvert Baptist, Lusby, Md.

MICHIGAN — *Karen Villapando,

Memorial Baptist, Sterling Heights;

Ron Emmerling, Westside Baptist, Flushing.

MISSISSIPPI — *Scotty Swillie, First

Baptist, Vicksburg;

Allen Simpson, First Baptist, Amory.

MISSOURI — *Marcy R. Carter,

Covenant Baptist, Mt. Vernon;

Derek A. Grigg, First Baptist, Nixa.

NEVADA — Ron Klass, College

Park Baptist, Las Vegas;

Tim Patton, South Reno Baptist, Reno.

NEW ENGLAND — *Ken

Smith, Southcoast Community, Scarborough, Maine;

David Saylor, First Baptist, Manchester,

Ct.

NEW MEXICO

— *Phil Downs, First Baptist, Roswell;

Hilcias Barrios Iglesia Bautista Bethania Central, Albuquerque.

NEW YORK

— *Peter John Garner, Northside Baptist, Liverpool; Paul

M. Flores, Nazareth Baptist, West

New York, N.J.

NORTHWEST — Cindy Schenewerk, Community Baptist, Winston,

Ore.; Timothy D. Palmer, Tammany View

Baptist, Lewiston, Idaho.

OHIO — *Sharline Sisk, North

Fairfield Baptist, Hamilton; Johnathan Newman, Koinos Christian

Fellowship, Troy.

OKLAHOMA — *Pat Hutchens,

Eastwood Baptist, Tulsa; Russell

Cook, Immanuel Baptist, Shawnee.

PENNSYLVANIA/SOUTH JERSEY — *Murray

Mullins, The Journey, West Chester, Pa.;

Brian Harrison, Eastshore Baptist, Harrisburg, Pa.

SOUTH CAROLINA — *Ruth McWhite,

Locust Hill Baptist, Travelers Rest; *Cora B. Adams, Kilbourne

Park Baptist, Columbia.

TENNESSEE — *Glenn K. Turner, First

Baptist, Sevierville; Tommy Vinson, First

Baptist, Collierville.

TEXAS — *Carol Lewis, Houston’s

First Baptist, Houston; Larry J. Sanders,

Keller Springs Baptist, Carrollton.

UTAH/IDAHO — *John Gregory Morgan, Calvary Baptist, Boise,

Idaho; Dan Walker, Canyons

Church, Salt

Lake City, Utah.

VIRGINIA — *George William

Stephens, Colonial Heights Baptist,

Colonial Heights; Donald R. Cockes,

River Oak, Chesapeake.

WEST VIRGINIA — *Bob Boyles, Good

Shepherd Baptist, Scott Depot; James H. Messenger, Faith Baptist, West

Union.

WYOMING — *Ron Alexander, Boyd

Avenue Baptist, Casper;

Clay Alexander, Big Horn Baptist

Church, Buffalo.